Çene Ucu ve Çene Konturü

Yüze şeklini veren en önemli bölge olan çenenin uygun forma getirilmesi için çene kemiğine operasyon uygulanır. Böylelikle çene ucunda simetrik ve estetik bir görünüm elde edilir. Bu operasyon, bazen öne doğru uzun çene görünümünü küçültmek için kullanılırken bazen de normalden daha geride olan alt çene kemiğinin protezlerle ve yağ enjeksiyonu yöntemiyle büyütülmesi işlemidir.

Mentoplasti veya geniyoplasti olarak adlandırılan çene operasyonları lokal ya da genel anestezi altında uygulanabilmektedir. Ciltte herhangi bir tahribata yol açmayan bu işlemlerin her birinde farklı iyileşme süreçleri gözlemlenebilir.

ÇENE ESTETİĞİ

Yaygın çene bozukluklarının düzeltilerek daha estetik bir görünüm elde etmek için uygulanan işlemlerin tümüdür. Büyük çene yapısı, çıkıntılı çene görünümü, kemiğin olması gerekenden geride olması, hacim eksikliği, asimetrik bozukluklar bu operasyonun uygulanmasındaki nedenlerdendir. Kişiye olduğundan farklı bir görüntü kazandıran işlem, rinoplasti operasyonuyla birlikte de uygulanabilmektedir.

Yüzün simetrik görünümü üzerinde büyük bir etkisi olan çene ucu estetiği ince iğneler yardımıyla dolgu enjekte etme şeklinde uygulanabilir. Ancak her zaman bu yöntem yeterli olmayabilir, cerrahi işlem gerekebilir. Bunun için Promed Clinic uzman takibi ve yönlendirmesi şarttır. Dikkatli ve ayrıntılı bir analiz yapılarak uygulamaya karar verilir.

MENTOPLASTİ NEDİR?

Çene küçültme de denilen mentoplasti uygulamasında kemiğe müdahale edilerek çene ucu törpüleme işlemi gerçekleştirilir. Çene altından veya bazı durumlarda ağız içinden kesi açılır ve çene ucu kesme işlemi uygulanır. Yağ enjeksiyonuyla desteklenen bu işlemde iyileşme gerçekleştikten sonra herhangi bir iz kalmaz.

GENİYOPLASTİ NEDİR?

Çene estetiğinde önemli bir rol oynayan geniyoplasti işleminde, normalden daha geride bir forma sahip çene kemiğinin büyütülmesi amaçlanmaktadır. Bu işlemde cerrahi silikon çene implantı yerleştirilmesi, yağ enjeksiyonu gibi uygulamalar gerçekleştirilir. Ağız içinden yapılan kesi işlemiyle implant yerleştirilerek operasyon zahmetsiz bir yolla tamamlanır ve yağ enjeksiyonuyla desteklenerek çene kontürü düzenlenir.

ÇENE DOLGUSU UYGULAMALARI

Jawline olarak bilinen çene dolgusu, çenenin uç kısmından kulak önlerine doğru uzanan her iki kemik hattı boyunca, mikro iğneler yardımıyla yapılan dolgu işlemidir. Son yıllarda çene görünümünün iyileştirilmesinde ve çene kontürünün belirginleştirilmesinde en sık tercih edilen yöntemlerden biri olmuştur. Acısız, ağrısız, kolay uygulanan bir yöntemdir.

Dolgu işlemi çoğunlukla tek seans şeklinde uygulanır. Ancak işlemi uygulayan uzman, herhangi bir düzenlemeye ihtiyaç duyduğunda ekstra enjeksiyon işlemi yapabilir. Bu sebeple işlem sonrası dönemde kontrollerin yapılması önemlidir. Uygulama süresi ortalama 15-20 dakikadır.

ÇENE DOLGUSU KALICI MI?

Çene dolgusu işlemi, hyaluronik asit, kişinin vücut yağından elde edilen dolgu ya da kök hücre destekli yağ enjeksiyonu yöntemleriyle uygulanabilir. Bu işlemlerin kalıcılık süresi farklılık göstermektedir.

Çeneye hyaluronik asit enjekte etme yöntemiyle uygulandığında çene dolgusu, 6-12 ay kalıcılığa sahip olurken, yağ enjeksiyonunda 2-3 yıl, kök hücre destekli yağ enjeksiyonu yönteminde ise 4-5 yıl kalıcı olabilmektedir.

1

DOLGUNUN AVANTAJLARI NELERDİR?

Tek seans uygulamayla çenedeki yaygın şekil bozukluklarının düzeltilmesinde etkilidir. En büyük avantajlarından biri, diğer uygulamalara göre ameliyatsız bir yöntem olmasıdır. Bu sebeple, uzun iyileşme süreçleri gerektirmez. İşlem uygulandıktan sonra kişi evine gidebilir. Özellikle çene ucu geride olan kişilerde, tek seansla ideal görünüm oluşturulur.

Üste Çık
whatsapp telegram viber vk
SİZİ ARAYALIM