Çene Dolgusu

Çene dolgusu, kişiye özel olarak hazırlanan dolgu içeriklerinin çeneye enjekte edilmesiyle çenenin istenen görünüme ulaştırılması işlemidir. 

ÇENE DOLGUSU NEDEN YAPILIR?

Dolgu enjeksiyonları, genellikle yüz bölgesindeki cilt kırışıklıklarını ya da çukurlukları doldurmak için kullanılan estetik cerrahi yöntemidir. Ayrıca yüzdeki hacim eksikliklerini, hatları dolgunlaştırarak gidermek için de uygulanır. Derinin altına enjekte edildiğinde dolgu enjeksiyonu, bu alanı dolgunlaştırarak yükseltmektedir. Dolgu enjeksiyonun etkisi, kullanılan ürünün niteliklerine göre genellikle belli bir süre içinde kaybolmaktadır.

Dolgu malzemeleri enjeksiyonu ile artan çene kemiği yapısı, ‘V’ şeklinde bir yüz şekli oluşturabilir. Bu yöntemle çenenin oranı yüz şekline uyumlu hale getirilir ve yüzün genel estetiği arttırılabilir. Çene yapısında standart görünüm dışında şekil bozuklukları bulunan veya estetik açıdan iyileştirmelere ihtiyacı olan kişilere çene dolgusu işlemi uygulanır. 

ÇENE DOLGUSU NE KADAR SÜRER?

Çene dolgusu işlemi, genellikle tek seans şeklinde uygulanır. Fakat hekim tarafından yapılacak kontrol muayenesinde bir düzeltmeye ihtiyaç duyulması halinde ek bir enjeksiyon işlemi yapılması gerekebilir. Dolgu işlemi, genellikle kısa süreli bir işlemdir, en fazla 15 dakika içerisinde tamamlanır. Eğer lokal anestezi uygulanacaksa dolguya başlanmadan önce sürülen kremin bölgeyi uyuşturması beklenir. Bu da yaklaşık olarak 30 dakika sürmektedir. İşlem sonrasında hafif kızarıklıklar meydana gelebilse de bunlar birkaç saat içerisinde hafifleyerek kaybolur.

Çene dolgusu işleminin hemen ardından günlük hayata dönülebilir. Enjekte edilen dolgunun kalıcılığı dolgu malzemesine bağlı olarak değişkenlik gösterse de hyaluronik asit içerikli dolgular genellikle 1-2 yıl kalıcılığa sahiptir. Promed Clinic uzman hekimleri tarafından yapılan doğru bir çene dolgusu uygulamasıyla çenedeki yapısal bozukluklar tamamen düzeltilebilmektedir.

ÇENE DOLGUSUNUN AVANTAJLARI NELERDİR?

●        Çene dolgusu basit ve acısız bir işlemle birlikte çenedeki birçok şekil bozukluğunun tek seansta düzeltilmesine imkan tanır.

●        Ameliyatsız bir yöntem olması, işlemi diğer cerrahi uygulamalardan ayıran en büyük avantajdır.

●        Hastanede kalma, anestezi uygulaması, cerrahi girişim ve iyileşme süreci gerektirmez.

●        Kısa bir işlem olması nedeniyle uzun vakitler ayırmayı gerektirmez, işlem sonrası günlük yaşama dönülebilir.

●        Çene hattını belirginleştirerek daha genç bir yüz görünümü elde edilmesini sağlar.

●        Yüz şekliyle uyumlu olacak çene görünümünün oluşturulmasına imkan tanır.

●        Çene ucu geride olan kişilerde tek seansta ideal çene şeklinin oluşturulmasını sağlar.

İşlem sonrası komplikasyon gelişme olasılığı çok düşüktür.

1-3

ÇENE DOLGUSU NASIL YAPILIR?

Dolguyla düzeltilebilir nitelikte bir çene bozukluğu bulunan tüm bireylerde çene dolgusu uygulanabilmektedir. Bu işleme karar verilmeden önce yüz görünümü her açıdan değerlendirilmeli ve fotoğraflanmalıdır. Elde edilen fotoğraflar incelenerek ve birbirleriyle karşılaştırılarak yapısal bozukluklar tespit edilmeli, ardından dolguya karar verilmesi halinde enjeksiyon yapılacak alanlar belirlenmelidir.

Dolgu maddesi genellikle hyaluronik asit içeriklidir. Dolgu işlemi için kullanılması gereken tüm dolgu malzemeleri Sağlık Bakanlığı'nın onaylamış olduğu ürünler olmalıdır. Çene dolgularında genellikle anestezi uygulanması gerekmese de bazı durumlarda, özellikle de kişinin isteği halinde lokal anestezi sağlayan kremlerden yararlanılabilir. Anestezi işleminin ardından dolgu maddesi küçük iğneler yardımıyla cilt altına enjekte edilmektedir.

Üste Çık
whatsapp telegram viber vk
SİZİ ARAYALIM