Göz Kapağı Estetiği (Blefaroplasti)

Göz kapağı estetiği diğer adıyla blefaroplasti, göz çevresindeki sarkmış doku ve kas yapısının cerrahi işlemle alınarak yüzün bu bölümüne form kazandırılması işlemidir.

Ciltte yaşanan sarkmalar, kırışıklıklar, göz altı torbalanmaları gibi sorunların giderilmesinde göz kapağı estetiği önemli bir yere sahiptir. Yaşanan sorunlar yaşla birlikte ortaya çıkabilir ya da bazı çevresel faktörler nedeniyle gelişir.

ÜST GÖZ KAPAĞI ESTETİĞİ

Cildin yapısı, artan yaşla birlikte elastikiyetini kaybetmeye başlar. Elastik yapısı azalan ve yaşlanan cilt yüzeyinde, yer çekiminin de etkisiyle sarkmalar meydana gelir. Göz çevresindeki kasların yaşla birlikte zayıflaması da bu sarkmaların oluşmasında etkilidir.

Ciltteki bu sarkmalar öncelikle göz kapağı bölgesinde yoğunlaşır. Üst göz kapaklarının ağırlaşarak sarkma göstermesi, estetik açıdan hoş olmayan bir görünüme neden olur. Aşırı sarkmalarda üst göz kapağı, gözü kapatacak şekilde aşağı inerek kişinin görüş açısını kısıtlayabilir. Bu durumda göz kapağı estetiğinin planlanması gerekmektedir.

ALT GÖZ KAPAĞI ESTETİĞİ

Göz altlarında oluşan çöküklükler, torbalanmalar, şişkinlikler, renk değişimleri ve ince çizgiler alt göz kapağı estetiğinin uygulandığı durumlardır. Üst göz kapağında olduğu gibi, yaşla birlikte ortaya çıkan sarkmalar alt göz kapağında da olumsuz etki yaratır. Uzman eller tarafından yapılan alt blefaroplasti sonucunda bu sorunlar ortadan kalkmaktadır.

KİMLERE UYGULANIR?

Genellikle göz çevresinde sarkma ve kırışıklıkları bulunan, ileri yaştaki kişilere blefaroplasti uygulanmaktadır. Göz kenarlarındaki kaz ayağı adı verilen kırışıklıklar, alt ve üst göz kapaklarındaki çizgiler, göz altlarındaki renk değişimleri, torbalanmalar ve yorgun yüz ifadesi gibi şikâyetlerde başvurulan yöntemdir.

Promed Clinic uzmanlarınca gerçekleştirilen göz kapağı estetiğinde yaş, en çok merak edilen konulardandır. Genellikle 20 ile 80 yaş aralığında herkese uygulanabilir. Bazı genetik faktörler sebebiyle 20 yaş altına da uygulanabilir.

BLEFAROPLASTİ NASIL YAPILIR?

Göz kapaklarında sarkmalara ve buna benzer şikâyetlere sahip kişilerle yapılan uzman görüşmeleri sonucunda blefaroplasti ameliyatına karar verilir.

Üst göz kapağı ameliyatında, kapaktaki kat çizgilerinden kesi yapılarak işleme başlanır. Bu sayede kişi sosyal yaşamına döndüğünde göz kapağındaki dikiş izleri belli olmaz. İşlem sırasında deri ve yağ dokusu fazlalıkları çıkarılır.

Alt göz kapağına uygulanan blefaroplastide ise kirpik diplerinden bir kesi yapılır. Göz altlarında çöküklüğe sebep olan kas dokusu yukarı doğru asılır, cilt kaldırılır ve yağ keseciklerinin göz altlarında eşit bir dağılım göstermesi sağlanır. Çöküklüğün devam etmesi durumunda, blefaroplastiye ek olarak göz altlarına yağ enjeksiyonu işlemi yapılabilmektedir.

OPERASYON SONRASI NELERE DİKKAT EDİLMELİ?

Göz kapağı estetiği ameliyatından sonra bir süre mimik hareketlerini yapmamak, iyileşme sürecinin hızlanması için oldukça önemlidir. Dikiş yerlerinin iyileşmesi için pansuman yapımı da ihmal edilmemelidir.

Operasyon öncesi ve sonrası göz çevresine özen göstermek gereklidir. Aşırı güneş ışığına maruz kalmak hem cilt için sorun teşkil eder hem de gözlerin ışığa duyarlı olması sebebiyle kısılması, kırışıklıkların oluşmasını sağlar. Ameliyat sonrasında ise bunlara ek olarak dikişlerin iyileşme sürecini uzatır. Gözleri güneş ışığından korumak için mutlaka güneş gözlüğü kullanılması önerilir.

Üste Çık
whatsapp telegram viber vk
SİZİ ARAYALIM