Bacak Germe

Bacak estetiği veya uyluk estetiği olarak bilinen bacak germe ameliyatı, genel olarak sık ve hızlı kilo alıp verme veya liposuction sonrası üst bacakta görülen sarkmış cilt dokusunu sıkılaştırmak için uygulanan bir cerrahi prosedürdür.

Kişilerin yaşadığı olumsuzluklar, bacak germe egzersizleri yapılarak çözülemeyecek derecede olabilir. Bu durum bacak estetiğini gerekli hale getirir. Promed Clinic uzman hekimleri tarafından gerçekleştirilen operasyon, yaşam kalitesinin yükselmesine ve daha rahat hareket kabiliyetine olanak sağlar.

BACAK ESTETİĞİ NEDİR?

Bacak germe estetiği, iç-dış uyluk ve kalça bölgelerinde görülen sarkmaların toparlanması amacıyla, fazla deri ve yağ dokusunun cerrahi işlemle çıkarılmasını sağlayan bir operasyondur. Genel vücut hatlarını iyileştirmek için vücut germe (lipektomi) operasyonuyla eşzamanlı olarak yapılabilmektedir.

Bacak estetiğinde farklı yöntemler kullanılabilir. Vücuttaki ihtiyacın derecesine göre lazer lipoliz, lipomatik veya liposuction bunlardan bazılarıdır.

Spor, diyet, masaj gibi uygulamaların yetersiz kaldığı durumlarda kullanılan bacak germe işlemleri, yumuşak dokuya sahip üst bacak bölgesindeki gevşemeleri toparlar, deformasyonların düzeltilmesini amaçlar.

BACAK ESTETİĞİ AVANTAJLARI

Aniden aşırı kilo kaybı yaşanması, hamilelik sonrası gibi durumlarda ihtiyaç duyulan bacak germe ameliyatı, elastikiyet kaybıyla birlikte görülen sarkmaların en kolay ve hızlı şekilde toparlanması işlemidir. Spor ya da sağlıklı beslenmeyle çözülemeyecek aşırı sarkmaların tedavisindeki tek yoldur.

Uyluk bölgesinde yaşanan sarkmalar, bazen hastaların sürtünme dolayısıyla rahatsızlık hissetmesine sebep olabilecek düzeyde olabilir. Özellikle yaz aylarında bu sürtünme, giyilen kıyafete de bağlı olarak pişik veya mantar gibi problemleri beraberinde getirir. Tüm bu sorunlar göz önüne alındığında üst bacak germe işlemi gerekli hale gelir. Bu işlem kişinin estetik kaygılarının giderilmesi yanında sağlık problemlerinin de önüne geçeceğinden, üst bacak sarkmaları bulunan kişilerin mutlaka uzmana görünmesi önerilir.

BACAK ESTETİĞİ NASIL YAPILIR?

Bacak estetiği operasyonlarında, operasyon öncesi tetkikler çok önemlidir. İşlem uygulanacak bölgedeki yağ dokusu ve sarkma miktarı tespit edilerek duruma göre bir prosedür belirlenir. Uzman hangi yöntemlerin bir arada uygulanacağına karar vererek süreci başlatır. Bacak estetiği, uygulanacak işleme ve bölgenin ihtiyacına göre ortalama 2-4 saat içinde, genel anestezi eşliğinde yapılır.

Üst bacağın iç kısmından kesi yapılarak başlanır, sarkmalar deri altında toplanarak estetik bir görünüm sağlanır. İleri düzeyde bir bollaşma varsa, fazla deri ve yağ dokusu alınır ve cilt sıkılaştırılır. Bu kesi, uyluk ve kasık kıvrımı boyunca uygulanır. Dış bacak ve kalça kısmında da işlem uygulanacaksa, kasıktan üst bacağın arkasına doğru bir kesi yapılır. Deri, germe işlemi için fazla kalınsa liposuction işlemi kullanılabilir. Operasyon sonrası sıvı birikmesinin önüne geçmek amacıyla bacağa dren yerleştirilir.

AMELİYAT ÖNCESİ NELERE DİKKAT EDİLMELİ?

Dokulara giden kan ve oksijeni etkilediğinden, operasyondan 2-3 ay önce sigara kullanımı bırakılmalıdır. Kişinin ameliyat öncesi 2 haftalık süreçte kan sulandırıcı ilaçların kullanımını da bırakması gerekir. Yüksek tansiyon gibi bir tıbbi durum varsa, ameliyat öncesinde kontrol edilmelidir. Uzman tarafından istenen bir dizi test incelenerek herhangi bir sorun görülmediğinde operasyon sürecine karar verilebilir.

1

KİMLERE YAPILABİLİR?

Bacak derisindeki fazla dokuların alınıp sıkılaştırılarak istenen forma getirildiği germe işlemi, böyle bir işleme ihtiyaç duyan ve 18 yaşını aşmış herkese uygulanabilir. Aşırı kilo kaybı sebepli deri gevşemelerinde, doğum sonrası bacak bölgesindeki fazlalıklarda, yaşla birlikte bacak derisindeki sarkmalarda tercih edilir. Promed Clinic uzmanlarınca yapılan testlerde, ameliyata engel bir durum görülmediği takdirde süreç planlanır.

BACAK GERME AMELİYATI SONRASI İYİLEŞME SÜRECİ

İşlem sonrasında yaklaşık bir ay korse kullanılması gereklidir. Korse kullanımını aksatmamak, iyileşme sürecini hızlandırır. Bu süreçte ağır hareketlerden kaçınmak da dikişlerin korunması adına çok önemlidir. Ayrıca dikişlerin hijyenine de dikkat etmek gerekir. 2 hafta boyunca araba kullanılmamalı, 4-6 hafta egzersiz yapmaktan kaçınılmalıdır. İşlem sonrası iki gün boyunca duş alınmamalıdır.

Üste Çık
whatsapp telegram viber vk
SİZİ ARAYALIM