Cildin beslenmesi için vitamin, mineral, aminoasit ve büyüme ajanlarından elde edilen bir miktar besleyici karışımın deriye enjeksiyon yöntemiyle uygulanması işlemidir. Cildin yaşlanma etkileri, lekeleri, düzensizlikleri ve yetersiz besin görünümü mezoterapi işlemiyle giderilir. Doku besleyici, onarıcı ve geliştirici etkileriyle cilt için sıklıkla tercih edilen işlemlerdendir.

İşlem mikro iğneler yardımıyla cildin orta tabakasına besleyici karışımın enjekte edilmesi şeklinde uygulanır. Uygulama öncesinde cildin temizlenmesi sağlanır. İşlem sırasında sızlama ve acı yaşanmaması için cilt yüzeyine anestezik kremler uygulanır. Krem, işlemden en az yarım saat önce uygulanır. Ardından hazırlanan karışım cilde enjekte edilir.

Mezoterapi uygulaması, vücudun farklı bölgelerine uygulanabilen bir işlemdir. Bu bölgelerden biri de yüzdür. Yüzünüze uygulanacak olan işlem kırışıklıklar, lekeler, akneler gibi pek çok soruna yönelik olacağından içeriği farklı vitaminlerle zenginleştirilmiştir. Bu sebeple yüz mezoterapisi ya da mezolifting olarak adlandırılır. En büyük avantajı, ihtiyaca yönelik kişiye özel hazırlanabilmesidir.

Vitamin, mineral, aminoasit, hyaluronik asit, somon DNA’sı gibi besleyici bileşenlerin karışımıyla elde edilir. İçerikteki vitaminler A, C, B, K vitaminleridir ve bu vitaminler koenzim ve aminoasitlerle desteklenir. Tüm bu vitaminlerin yiyeceklerden direkt olarak yüzümüze etki etmesini beklemek yerine doğrudan bu enjeksiyon işlemini yaptırmak, anında dokulara yerleşmesini sağlar.

Cilde olumlu birçok etkisi bulunan işlem 4-6 seans uygulanır. Tek seans genellikle yetersiz kalacaktır. Her seansın arası 15 gün olacak şekilde düzenlenebilir, ancak cildin durumuna göre de karar verilebilir.

Seanslar bittikten 3 veya 6 ay sonra işlem tekrarlanabilir. Yüz mezoterapisinin sonuçları 2 seans sonra görülmeye başlar.

Cildin ihtiyaç duyduğu tüm vitaminler, mineraller, aminoasitler direkt olarak cilt altı doku katmanlarına verildiğinden aktif bir şekilde beslenmesine yardımcı olur. Etkili bir yaşlanma karşıtı formüle sahiptir. Daha canlı, genç ve bakımlı bir cilt için mezolifting uygulanmalıdır.

Cilt sürekli kendini yenileyen ve yaşayan bir doku olduğundan, tıpkı diğer doğal ve besleyici enjeksiyonlar gibi mezoterapi de ömür boyu kalıcı bir işlem değildir. Kalıcılık süresi, kişiden kişiye değişiklik gösterebilir.

Ciltte besleyici etkiler yaratan işlem, cildin orta tabakasına enjekte edilerek uygulanır. Uygulama alanları yüz, saç derisi ve diğer vücut bölümleridir. Cilt yenileme, yaşlanma karşıtı etkilerin giderilmesi, selülit tedavisi, çatlaklar, bölgesel zayıflama tedavileri, yara izlerinin giderilmesi, ağrı problemleri, saç tedavileri gibi tedavilerde uygulanır.

Yüze uygulanan işlem sonrasında 6-8 saat boyunca yüzün yıkanmaması gerekir. Makyaj yapmak için en az 10 saat beklenmelidir. Güneşe çıkmak, spor yapmak veya banyo yapmak için 2 gün geçmelidir. İşlem mikro iğnelerle yapıldığından, herhangi bir kalıcı iz oluşumu söz konusu değildir. Tüm bu süre zarfında cildin hassaslığı, yerini sağlıklı cilt görünümüne bırakacaktır.

İki işlem de birbirinden farklı etkilere sahiptir. Botoks işlemi, ciltle uyumlu bakteri enjeksiyonu işlemiyken mezolifting vitamin, mineral karışımının enjeksiyonudur. Mimik kırışıklıklarını direkt hedef alan botoks, kasların kasılmasını azaltmak için uygulanır. Kırışıklık görünümünü daha hızlı yok eder.

Mezolifting ise daha yavaş anti-aging etkilere sahiptir, ancak besleyici bir vitamin takviyesidir. Cilt problemlerini çözmek ve içten dışa beslemek için uygulanır. Her iki işlemin kalıcılığı da ömür boyu değildir. İhtiyacınıza yönelik hangisi uygunsa onu tercih etmenizde yarar var.

Kanın sıvı kısmı olan plazmasının, besleyici ve büyütücü etkileri bulunan trombosit (kan pulcukları) yönünden zenginleştirilmesine PRP adı verilir. ‘Platelet Rich Plasma’nın kısaltmasıdır, yani trombosit yönünden zengin plazma anlamına gelir. Santrifüj işlemiyle kanın bu bölümü ayrıştırılarak elde edilen sıvının tekrar cilde enjekte edilmesi işlemidir.

Ciltte gençlik etkilerini görebilmek için yüze, boyuna, dekolteye, ellere, bacaklara PRP işlemi uygulanır. Bunun dışında eklemlerle ilgili problemlerde eklemlere ve saçlar için saç derisine enjekte edilir. Doğal bir tedavi olduğu için bazı ilaçlı tedavilere alternatif olarak kullanılabilir.

Sarkma, kırışıklık, leke ve yara izleri gibi cilt problemlerinde bu tedavi uygulanabilir. Kan plazmasındaki zengin trombosit içerik, cildin yenilenmesinde ve kolajen üretiminin uyarılmasında önemli bir etkiye sahiptir. Kişinin kendi kan hücrelerinden elde edilmesi sebebiyle oldukça doğal bir içeriktir ve cilde uyumludur.

Saç derisine uygulanan işlemlerde, ilk 3 saat saçların yıkanmaması gerekir. İşlemin uygulandığı gün saç şekillendirici kullanılmaması da önemlidir.

Yüze uygulanan işlem sonrası ilk 6 saat yüzün yıkanmaması gerekir. Bu sürede cilde krem sürülmemeli ve ilk 24 saat makyaj yapılmamalıdır.

Kan sulandırıcı ilaçlar, işlem sonrasındaki 7 gün boyunca kullanılmamalıdır. 2 gün boyunca sauna, buhar odası, solaryum gibi yerlerden uzak durulmalı, güneşten ve sıcak duştan korunmalıdır. İşlem uygulanan bölgenin temiz tutulması, hızlı bir iyileşme için olması gerekendir.

İşlem sonrası oluşan kızarıklıkların normal olduğu bilinmelidir. Özellikle hassas ciltli kişilerde kızarmaların görülmesi olasıdır. Hassas ciltlerde, işlem sonrası uygulama bölgesinde hafif şişlikler ve sızlamalar da oluşabilir. Tüm bu yan etkiler doğal bir süreçtir ve kısa sürelidir.

Ameliyatsız bir medikal onarma tedavisidir. Herhangi bir cerrahi işlem uygulanmaz. Bu sebeple işlem sonrası klinikte kalınması gerekmez, kişi evine dönebilir. Kişinin kendi kan hücrelerinden elde edilen sıvıyla uygulanır, bu da doğallık ve güvenilirlik açısından önemlidir. Cilt yaşlanmalarında, saç dökülmelerinde, eklem ağrılarında, yara ve leke tedavilerinde uygulanan doğal bir tedavidir.

Kadınların, işlemle ilgili en fazla merak ettiği konu regl dönemlerinde uygulanıp uygulanmayacağıdır. Bu tedavi uygulanırken regl döneminde olup olmamak önemli değildir. Uzmanlar regl döneminden bağımsız olarak, istenen herhangi bir zamanda PRP tedavisinin uygulanabileceğini söylüyor.

Uygulamadan 2 hafta sonra etkileri hissedilmeye başlar. Cilt yenilenmesi ve kolajen üretimi sağlayan bu işlemin etkileri 2-3 ay sürer. İşlem 4 seans gibi bir süre boyunca uygulanır. Cildin olumlu gelişimi için 6 ayda bir veya yılda bir tek uygulama şeklinde uygulanması tavsiye edilir.

Üste Çık
SİZİ ARAYALIM