Ameliyatsız Yüz Germe

AMELİYATSIZ YÜZ GERME NEDİR?

İp askı yöntemi, bir çeşit ameliyatsız yüz germe tekniğidir. Estetik alanında dinamik askı olarak da isimlendirilen bu yöntemle cilt altına yerleştirilen ipler yardımıyla ameliyatsız yüz germe işlemi uygulanır.

Bu yüz askılama işleminde dış kısmı silikon iç kısmı polyester olan malzemelerden yapılmış esnek (dinamik) ipler kullanılabildiği gibi kalp damar cerrahisinde sıklıkla kullanılan biyouyumlu PDO ipler de kullanılır. Bu ipler askılama için geliştirilen iki ucu iğne ya da kanül sistemi olan ipliklerdir.

AMELİYATSIZ YÜZ GERME NASIL YAPILIR?

Lokal anestezi sonrası işlem, yaklaşık olarak 15 - 30 dakika içinde uygulanmaktadır. İplerin yerleştirilmesi, germe işlemi yapılacak olan bölgeler önceden belirlenerek gerçekleştirilir. Bu ipler yüz germe yapılması gereken bölgelere deri altından yerleştirilir. İplerin ucu baş içinde kulak üzerine denk gelen yere yerleştirildiği için dikişe ihtiyaç duyulmayarak işlem sonlandırılır.

Genellikle işlem sonrasında enfeksiyon oluşmasına önlem olarak Promed Clinic uzmanları tarafından gerekli reçete düzenlenmektedir. Askılama işlemi yapılan kişi 24 saat içinde günlük hayatına dönebilir. İşlem sonrası hafif morluk, şişlik, hafif ağrı görülebilir, buz kompresi yapılarak ve basit ağrı kesiciler kullanılarak bu durum kolaylıkla giderilmektedir.

AMELİYATSIZ YÜZ GERME HANGİ BÖLGELERE YAPTIRILABİLİR?

Yüz bölgesinde sarkma olan kısımlara uygulanır. Ameliyatsız yüz germe uygulama bölgeleri:

•      Yüzün oval bölümleri

•      Yanaklar

•      Çene altı

•      Kaşlar

•      Boyun

•      Elmacık kemikleri

AMELİYATSIZ YÜZ GERME KİMLERE UYGULANABİLİR?

Ameliyatsız yüz germe uygulanabilmesi için kişilerin en az 30 yaş ve 70 yaş arasında olmak gerekir. Yüz germe tedavisi için ciltte sarkma ya da kırışıklıkların bulunması gerekmektedir. Bu yöntem, cerrahi estetik operasyon olmadığı için fazlasıyla tercih edilir.

AMELİYATSIZ YÜZ GERME YAPTIRMANIN AVANTAJLARI

Uygulanan ameliyatsız tedavi yöntemiyle mimikler kaybolmadan doğal bir yüz ifadesi elde edilmektedir. Ameliyatsız yüz germe operasyonu ardından kullanılan ipler doğal olarak esneme yapar ve mimikler rahat kullanılır. Kullanılan askılama yöntemi, kolay bir operasyonla yaklaşık 10 yaş genç görünüm elde edilmesini sağlar. Kaslara hiçbir etkisi olmaması sayesinde ciltte herhangi bir zararı bulunmamaktadır.

Tedavinin etkisi uzun yıllar sürer, yaklaşık 6 yıla kadar etkili olabilir. Kullanılan iplikler, özellikleri gereği yüzdeki dokularla bütünleşerek vücut tarafından kabul edilir. Bu sayede yüz ifadesinde bozukluklar oluşmaz. 

UYGULAMA SONRASINDA DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER NELERDİR?

Ameliyatsız ip askı uygulamasının ardından güneş ışınlarından uzak durmak önemlidir, muhakkak güneş kremi kullanılmalıdır. Uygulama bölgesine soğuk tampon yapılması gerekmektedir. Uygulama günü içerisinde mimik hareketleri en aza indirilmeli ve esneme, gülme reflekslerinden uzak durulmalıdır. İlk iki hafta sırt üzeri uzanarak istirahat edilmeli ve yüz üstü uyumamaya özen gösterilmelidir. Sert yüz masajlarından uzak durulmalı, peeling gibi cildin ovulmasını sağlayan hareketlerden de kaçınılmalıdır. Ameliyatsız kolajen ip askı işleminin ardından makyaj yapmakta herhangi bir sorun yoktur. Uygulamanın ardından aynı gün denize girmede ya da duş almada sakınca yoktur. İlk 10 gün boyunca küçük lokmalarla beslenmeye özen gösterilmelidir.

Sonuç olarak ameliyatsız ip askı yöntemiyle yüz germe uygulamaları sonrası ilk 7 -10 gün ağız çok açılmamalı, aşırı mimik yapılmamalıdır. İşlemi takip eden 3 hafta boyunca yüz üstü yatılmamalı, yüz ovuşturulmamalıdır. Tam etkisi, işlemden sonra 2 ya da 3 ay içinde ortaya çıkmaktadır.

Üste Çık
SİZİ ARAYALIM