>
AĞIZ BAKIMINDA EN ÖNEMLİ 5 ADIM

AĞIZ BAKIMINDA EN ÖNEMLİ 5 ADIM


Birbirinden lezzetli yiyecekler, çeşit çeşit içecekler cezbedici kokularıyla ve tatlarıyla karşımızda dururken mutlu olmamak mümkün mü? Lezzetli bir şeyler yiyip içmek neredeyse bütün insanların ortak zevklerindendir. Fakat yediklerimiz ve içtiklerimiz, içerdikleri şekerli veya asitli yapıda olduklarında dişlerimize zarar verebilir. Bu zararı minimize edebilmek için ağız bakımımızı gerçekleştirmek oldukça önemlidir.
Diş çürüklerinin ve lekelenmelerinin önüne geçmek, dişleri sağlıklı bir yapıda tutabilmek için dişleri her gün en az 2 kere fırçalamak şart, ancak yeterli değil. Diş taşı temizliği yaptırmak ve bunu bir rutin haline getirebilmek gerekiyor. Ayrıca diş ipi ve ağız bakım suyu kullanmak, mutlaka rutininizde olması gerekenlerden…

DİŞ TEMİZLİĞİ NASIL OLMALI?


Ağız ve diş sağlığımız için her yolu dener, doğru olanı uygulamak için uğraşırız. Bu konu hassas bir terazi gibidir ve doğru bilinen birçok yanlış da vardır. Doğru uygulamalarla ağız bakımı yapmak, diş sağlığımızı kaybetmemek için önemli oluyor.
En uygun diş temizliği için doğru fırçalama yöntemleri, ağız bakım suyu ve diş ipi kullanmak gerekiyor.

5 ADIMDA AĞIZ VE DİŞ SAĞLIĞI

1- DİŞ FIRÇALAMA
Asitli, şekerli yiyecekler ve içecekler tükettikten sonra dişleri fırçalamalıyız. Günde en az 2 kere fırçalamamız önerilse de biz, bu gıdalardan yarım saat sonra dişlerimizi fırçalayarak plak oluşumlarının ve çürüklerin önüne geçebiliriz.
2- DİŞ ETLERİ VE DİL TEMİZLİĞİ
Dişlerimizi fırçalamamız elbette çok önemli, ancak yetersiz. Dişlerin görünen bölgelerini fırçalarken diş etlerini de unutmamak, diş eti ile diş yüzeyi arasındaki hattı süpürmek de etkili diş temizliği için önemli. Tüm bunların yanında, özel aparatlarla veya diş fırçalarının arkasında bulunan temizleyici bölgeyle dilin yüzeyi de temizlenmeli.
3- AĞIZ BAKIM SUYU KULLANMA
Her diş fırçalama rutinimize ağız bakım suyu da eklemeli, ihmal etmemeliyiz. Çünkü diş temizliği sadece dişlerin görünen yüzeylerini fırçalamakla bitmiyor. Dişlerin görünmeyen kısımları, dil ve iç yanak temizliği için ağız bakım suyu kullanılması gerekiyor.
4- DİŞ İPİ KULLANMA
Diş yüzeyleri fırçalanırken çoğunlukla diş araları unutulur. Aslında kullandığımız klasik diş fırçaları tüm aralara giremez. Bu sebeple, dişlerin arasına girerek diş eti diplerine kadar temizleyen diş iplerini mutlaka ağız bakım rutinimizde tutmalıyız. Günlük diş fırçalama seanslarımızda diş ipi kullanmamızın herhangi bir sakıncası yok.
5- DİŞ TAŞI TEMİZLİĞİ
Günlük diş bakım rutinimiz, diş taşlarından ve plaklardan korunmamız için tamamen yeterli değildir. Ağız ve diş sağlığının son adımı bu sebeple diş taşı temizliğidir. Dişlerimizde oluşan bu bakteri oluşumlarından kurtulmamız gerekiyor. Doktorumuzu 6 ayda bir ziyaret ederek kontroller yaptırmak ve temizletmek önemli bir mecburiyettir.

DİŞLERDE OLUŞAN TARTARLARDAN KURTULMAK
Diş taşı da denilen tartarlar, yiyeceklerden sonra diş yüzeyinde ve diş etinin dibinde biriken bakteri içerikli kalıntılardır. Bu kalıntılar bakteri kaynaklı oldukları için sertleşerek taşlaşırlar. Sarı, kahverengi veya diş rengine yakın bir renkte bulunabilen plaklar temizlenmediğinde dişlerinizin çürümesine sebep olurlar. Bu sebeple, diş taşlarından kurtulmak ve derinlemesine bir diş temizliği yapmak gerekiyor.

DİŞ TAŞI TEMİZLİĞİ NASIL YAPILIR?
Diş taşı oluşumlarının temizlenmesi için medikal tedaviye başvurmak, evde dişlerimizi fırçalamaktan çok daha etkili. Çünkü bu tedavi, 6 ayda bir yapılan bir işlemi içeriyor. Günlük ağız bakımımızı yapmak, tartarların daha geç oluşmasını sağlar, ancak yine de bu yapılar dişlerde oluşabiliyor. Bu sebeple 6 ayda bir mutlaka muayene olmalı, oluşan diş taşlarını diş hekimliği teknolojileriyle temizletmeliyiz.
Evde yapılan yanlış uygulamalarla dişlerdeki taşları temizlemeye çalışmak, sağlıklı dişlerin zarar görmesine sebep oluyor. Örneğin birçok insan karbonat kullanarak dişlerini temizlediğine inanıyor, ancak bu işlem diş minesinin aşınmasına yol açıyor. Aşınan diş yüzeylerinde tartar ve plaklar daha kolay tutunuyor.

Üste Çık
SİZİ ARAYALIM